تابلو فرش چیست؟

تابلو فرش ، تکه‌هایی کوچک از فرش هستند که قاب می‌شوند و به دیوارها آویخته می‌گردند ؛ آنها بیشتر جنبه‌ تزئینی دارند و به خانه‌ها رنگ ، اصالت و زیبایی می‌بخشند. تابلو فرش از عناصر ویژه و منحصر به فرد زیباسازی داخل خانه‌هاست. شاید بتوان تابلوهای جادویی و رنگین را یکی از مفهومی‌ترین تزئینی‌ها دانست ؛ یعنی یک شی زینتی که تاریخ ، معنا ، فرهنگ و اصالت ایرانی را در خود جای داده است.

خواندن ادامه

انواع طرحهای تابلو فرشها

  • مناظر طبیعی مثل جنگل ، رودخانه ، کوه ، دریا و
  • نقش‌های گل مثل سبدها و دسته‌های گل
  • حیوانات مختلف
  • پرتره و چهره‌های مشهور تاریخ و هنر دنیا
  • آیات قرآن و احادیث
  • ترکیبی از تاریخ ، حیوانات و مناظر

طرح ، نقش و بازی رنگ در تابلو فرش چنان متنوع و متفاوت است که هر سلیقه ، نظر و خواسته‌ای را راضی و خشنود می‌کند.

خواندن ادامه

تاریخچه تابلو فرش

فرش ها و تابلوهای فرش در طول تاریخ توسعه یافته‌ و به تکامل رسیده‌اند و به همین دلیل است که هر دوره‌ تاریخ در فرش‌های زمانش ثبت شده است. تاریخچه قالیبافی ، رشد ، گسترش و توسعه‌ آن به سده‌ پنجم پیش از میلاد باز می‌گردد. هرچند قالی‌بافی در دوره‌ هخامنشی بسیار مورد توجه بود اما شواهد حاکی از آن است که در دوره‌ ساسانی بافت تابلو فرش رونق گرفته است چراکه فرش مشهور بهارستان یا همان بهار خسرو مربوط به دوران ساسانی است که توسط اعراب به غنیمت برده شد.

خواندن ادامه

بهترین تابلو فرشهای دستبافت

تابلو فرش سردرود یکی از صنایع دستی است که از نظر اصالت و ارزش منحصر به‌ فرد از قدیم ‌الایام به عنوان نهاد قالی­بافی و تابلو فرش ایران معروف بوده و امروزه تابلوهای سردرود زینت بخش دیوارهای موزه‌ها و قصرهای سراسر جهان است. تابلو فرش‌های دستباف سردرود به دلیل وفور طیف رنگ و ظرافتی که به کار رفته، از ارزش و مقبولیت بسیاری در سطح جهان برخوردار است.

گفته می­شود که ارزآوری صادرات تابلو فرش توسط سردرودی­­ ها به کشورهای اروپایی، آمریکا و شرق آسیا برابر با صادرات 1 میلیون بشکه نفت خام در سال برآورد می­شود که به نوبه خود در سال حمایت از کالای ایرانی می­تواند مورد توجه و تامل قرار گیرد.

خواندن ادامه

ثبت جهانی تابلو فرش سردرود

فرآیند ثبت جهانی تابلوفرش دستبافت از طریق مرکز ملی فرش ایران، مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی و تلاش و ممارست تنها اتحادیه تابلوفرش کشورـ سردرود ـ با اتکا به هنر هنرمندان این شهر بر اساس فرمت معاهده لیسبون در سازمان جهانی مالکیت فکری وایپو World Intellectual Property Organization ـ (WIPO) واقع در وین اتریش به ثبت رسید و رونمایی از آن در شهر سردرود در تاریخ 16 دی 1395 صورت گرفت.

 تابلوفرش دستباف سردرود مطابق با معاهده بین ­المللی لیسبون به ثبت جهانی نشان جغرافیایی[3] به شماره و تاریخ ثبت ملی ۲۷-جی آی مورخ ۱۳۹۳/۰۷/۱۴رسید. فرآیند ثبت جهانی تابلوفرش سردرود از اوایل سال ۱۳۹۳ با مطالعه امکان سنجی و تحقیق کارشناسی پس از تنظیم اظهارنامه و تشکیل پرونده آغاز شده بود.

خواندن ادامه